Az alábbi cikkünk még egy korábbi holnapstruktúrából származik, így előfordulhatnak szerkesztési hiányosságok. Megértésüket köszönjük.

A minap meglehetősen szokatlan megoldást ábrázoló szabadalom szivárgott ki a világhálón: a Mercedes-Benz vízzel hűtené a kerekeket, illetve a gumiabroncsokat bizonyos helyzetekben, ezzel optimalizálva azok hőmérsékletét. Hogy mire alkalmas mindez? A következőkből kiderül.

A nedves abroncsok általában rosszat jelentenek, hiszen ilyenkor a kisebb tapadás miatt nagyobb a megcsúszás veszélye. Persze láttunk már példát arra, hogy a kerékre irányított vízpermet kifejezetten jó hatással van: évekkel ezelőtt a Trabanttal örömködő ralisok használtak ilyen rendszert azért, hogy könnyebben meg tudják csúsztatni az autót. Azonban a hétköznapokban természetesen a stabilitás a legfontosabb, tehát esetünkben nem az élmény fokozása, mint inkább a nagyobb biztonság a cél.

A benyújtott szabadalom szerint a vizet egy tároló tartályból egy szivattyú nyomná a gumiabroncsok felületére, természetesen megfelelően porlasztva. Mindez akkor történne meg, amennyiben a gumik túlságosan felforrósodnak. Az abroncsok hőmérsékletét folyamatosan figyelő szenzorok az adott tartományba érve lennének képesek elindítani a folyamatot, azaz továbbítani a jeleket és végül lehűteni a gumikat.

Ennek köszönhetően a gumikat meg lehetne óvni túlhevüléstől, legyen szó valamiféle nagy igénybevételű helyzetről vagy csak szimplán forró lég- és asztfalthőmérsékletről. A gumiabroncsokra permetezett hűtőfolyadék megakadályozná a felület megégését és túlmelegedését, s ezáltal mindig optimális tapadást biztosítana.

Sőt, itt nem ér véget a történet, hiszen egy fűtőszállal vagy a hűtőkör használatával további funkció is megvalósítható lehet: télen a lamellák közé tapadt hó és jég a meleg víz permetezésével teljes mértékben eltávolíthatóvá válhatna. A rendszer kommunikálna a szabadalom szerint a jármű többi vezérlőjével, így például az esőszenzorok jeleit feldolgozva tudna még okosabban dönteni, például esőben nem hűtené tovább az útfelületen lévő víz által már amúgy is hűtött abroncsokat. Egyelőre persze nincs semmiféle garancia arra, hogy hamarosan az utakon is viszontlátjuk ezt a megoldást, azonban kétségtelenül egy érdekes és izgalmas elgondolást találtak ki a Mercedes-Benz mérnökei, amiben abszolút van ráció. Az utcai használattól kicsit arrébb ugorva gondoljunk bele például, hogy mondjuk egy AMG GT R esetében milyen hasznos lenne a fejlesztés egy-egy keményebb versenypályás nap alkalmával.