Az alábbi cikkünk még egy korábbi holnapstruktúrából származik, így előfordulhatnak szerkesztési hiányosságok. Megértésüket köszönjük.

A március 11-i, jóformán soha nem látott erősségű földrengés nem csupán emberi áldozatok ezreit és anyagi károk végtelen sorát hozta, egyúttal a japán gazdaságra is rettentő csapást mért, beleértve az autógyártást is. Bár komolyabb problémákat nem diagnosztizáltak az üzemekben, mégis számos gyártó – így a Toyota is – leállásra és üzemszünetre, soraik rendezésére kényszerült, viszont emellett a társadalom megsegítésére is jelentős figyelmet fordítanak.

A termelés már újra folyikA Toyota a leállásokat követően március 28-án indította újra a termelést, de nem teljeskörűen: egyelőre csupán a Tsutsumi és Kyushu üzemekben, a Prius és a Lexus CT200h modellek gyártósorai működnek, mivel azok iránt különösen erős a kereslet világszerte. Az egyéb igényeket a felhalmozott készletekből és a folyamatos európai gyártásból fedezik a japánok. Mostmár az alkatrészek miatt sem kell aggódni, az ellátás teljesen újraindult Japánból, így az európai gyárak zavartalanul dolgozhatnak.

Saját problémáin kívül a Toyota a földrengés utáni segítségnyújtásból is alaposan kiveszi a részét, és az első körben küldött 35 teherautónyi segélycsomag után további 14 teherautónyit adományozott a rászorulóknak. A 300 millió jen pénzbeli adomány mellett mintegy 40 gépjárművet is küldött a gyártó, valamint a későbbiekben 160 kitelepített családnak és 320 egyedülálló rászorultnak fog szállást biztosítani Aichi prefektúrában, ahol egyébként Toyota City is található.

Mivel mostanára a sugárzásveszély is központi kérdés lett a katasztrófában megsérült nukleáris erőművek miatt, a Toyota erre is figyelmet fordít: a hatóságokkal együttműködve ellenőrzi az elkészült termékeket és biztosítja, hogy csakis biztonságos áru hagyja el az országot. Megjegyzendő, hogy egyetlen JAMA (Japán Autógyártók Szüvetsége) létesítményben sem mértek az egészégre veszélyes szintet meghaladó sugárzást.