
Az autógumik esetében jórészt gyártásról és használatról, képességekről beszélünk, azonban az elhasznált abroncsok későbbi sorsa szintén fontos momentum és a környezet szempontjából kardinális kérdéskör. A Continental új üzemmel bővül, épp ezen irányon mozogva.
A tízmillió eurót meghaladó költségvetésű ContiLifeCycle-gyár Hannover-Stöckenben épül fel, ahol hamarosan az újrafutózás és az újrahasznosítás egyedülálló kombinációja létesül. Az új üzem berkein belül autóbusz- és tehergépjármű abroncs újrafutózása zajlik majd, miközben az újrahasznosítás folyamatát ugyancsak itt valósítja meg a világ egyik legnagyobb autóipari beszállítója. Mindezzel együtt 100 új munkahely is létesül, ami a környékbeliek számára lehet jó hír.

Jelen pillanatban a használt abroncsokat 35 %-os arányban használják fel műanyagok gyártása során, 41 % a cementiparba vándorol, míg a többi nyilvánvalóan a hulladékban köt ki. Ezzel szemben a Continental kidolgozott egy olyan újrahasznosítási eljárást, amely lehetővé teszi a selejt abroncsok egyes alkotóelemeinek nagyobb arányú felhasználást az új abroncsokban, amivel szinte duplájára emelkedhet az elhasznál abroncsok új gumik gyártásában felhasznált mennyisége.
„Mindez jól érzékelteti, hogy az alapanyagok újrahasznosítása egy következő szintre lépett a gyártásban. A tervezett üzem 4 ezer tonna selejt abroncsot lesz képes újrahasznosítani évente. Ez a mennyiség 2 400 tonna gumira, 1 600 tonna koromra és szilícium-dioxidra osztható” – mondta el Dr.Boris Mergell a folyamat-, az anyag-, és a fejlesztési ágazat vezetője. Az újonnan épült üzem a tervek szerint 2013-ban indul be és mintegy 180.000 abroncs újrafutózását tudja elvégezni egy év alatt.

„A rendelkezésre álló nyersanyagok véges mennyiségére való tekintettel kötelességünknek érezzük, hogy fenntartható megoldásokat alkalmazzunk az abroncs- előállítás és újrafutózás terén. Az új üzemnek köszönhetően olyan kontrollált módon lesz lehetőségünk az újrafeldolgozás irányítására, hogy a használt abroncsok könnyedén felhasználhatóak legyenek mind az új, mind az újrafutózott abroncsok gyártása terén” – tette hozzá Dr. Andreas Esser, a Continental haszongépjármű-abroncs üzletág vezetője.
