Nem lepődtünk meg azon, hogy amint hivatalossá tette ma a Toyota történelmi bejelentését, amelynek értelmében a japán óriásgyártó közel 24 ezer, hibridrendszerrel kapcsolatos licencet tett elérhetővé – pontosabban fogalmazva ingyenesen elérhetővé –, rögtön elindultak a rossz májú találgatások, arra keresve a választ, hogy vajon miért tette meg a Toyota ezt az óriási lépést.

De miért is azzal foglalkozzunk, hogy a Toyotának miért jó vagy nem jó a licencek közzététele? Ennek nyilván oka van, hiszen a japán konszern nem jótékonysági szervezet hírében áll; a lényeg, hogy azt szeretné a Toyota, ha minél jobban elterjednének a ‘hagyományos’ hibridek. Tekintsünk úgy a mai bejelentésre, hogy számos gyártó profitálhat a szabadalmakból, amelyek jelentősége óriási, hiszen a Toyota rendelkezik a legnagyobb tapasztalattal a hibridhajtásokkal kapcsolatban, a japánok ugyanis már több, mint két évtizede kínálnak szériagyártásban hibridautókat. Csak hogy számszerűsítsük a dolgot: a Toyota és a Lexus eddig több, mint 13 millió hibrid autót értékesített világszerte és nem mellesleg a többi alternatív technológia terén is nagyon jól állnak a japánok.

Bő 22 éve gyárt a Toyota szériában hibridautókat – most 24 ezer licencet tesznek közzé a japánok

Mostantól tehát hozzáférhetővé válnak több, mint 20 év hibrid elektromos járműtechnológiájának díjnyertes találmányai, emellett a járműgyártók számára műszaki támogatás is rendelkezésre áll, hogy a ezekkel az elektromos hajtásrendszerekkel elérjék a kitűzött környezetvédelmi célokat. Mindez óriási lehetőséget teremt az elektromos járműpark globális növekedésének támogatására. A Toyota különben nem először oszt meg technológiát a versenytársakkal a globális klímacélok teljesítése érdekében: a japán autógyártó korábban közel 5.700, hidrogén üzemanyagcellás hajtással kapcsolatos licencet tett térítésmentesen elérhetővé.

A Toyota elsőként azt jelentette be, hogy közel 24.000, elektromos járművekkel kapcsolatos szabadalmára (beleértve néhány függőben lévőt is) jogdíjmentes használatot engedélyez. Emellett a Toyota díjazás ellenében támogatást nyújt olyan más, elektromos járműveket fejlesztő és forgalmazó járműgyártóknak, amelyek Toyota gyártmányú motorokat, akkumulátorokat, PCU-kat, motorvezérléseket és más elektromos járműtechnológiákat használnak hajtásláncuk részeként. A vállalat célja, hogy az elektromos járművekkel kapcsolatos jogdíjmentes szabadalmak és a műszaki támogatás révén gyorsítsa az elektromos járművek elterjedését, és ezáltal segítse a kormányokat, az autógyártókat és az országokat klímaváltozással kapcsolatos céljaik elérésében.

Rengetegen profitálhatnak az új bejelentésből... Hogy miért jó a Toyotának? Miért ezt kérdezzük?

A Toyota egyébiránt önmaga számára is szigorú környezetvédelmi célokat fogalmazott meg: 2025-re a vállalat egyetlen olyan autót sem kínál majd, amely ne lenne elérhető valamilyen részben vagy teljesen elektromos hajtással (hibrid elektromos, plug-in hibrid elektromos, akkumulátoros elektromos vagy hidrogén üzemanyagcellás elektromos), 2030-ra már minimum évi 1 millió zéró károsanyagkibocsátású (akkumulátoros elektromos és hidrogén üzemanyagcellás elektromos) autó értékesítését tervezi, 2050-re pedig globális eladásainak 100%-át teszik ki majd a zéró emissziójú járművek.

A jogdíjmentes szabadalmak olyan fejlett technológiákra vonatkoznak, amelyek elektromos, leginkább hibrid (HEV) járművekben találhatók; olyan fejlesztésekre, amelyek egyrészt segítettek a Toyotának növelni az autók teljesítményét, másrészt csökkenteni a hajtásláncok méretét és költségét. Ezek olyan alapvető műszaki megoldások, amelyek számos elektromos jármű – hibrid (HEV), plug-in hibrid (PHEV), üzemanyagcellás autó (FCEV) – fejlesztésénél is felhasználhatóak. Az engedélyezés azonnali hatállyal lép érvénybe és 2030-ig tart. Az ezzel kapcsolatos szerződések kiállításához a Toyotával kell felvenni a kapcsolatot, hogy részleteiben is kidolgozhassák a licencek általános szerződési feltételeit.

A Lexusokkal együtt eddig mintegy 13 millió (!) hibrid autót gyártott le a Toyota...

Negatív előítéletek ide vagy oda, minden bizonnyal rengeteg kisebb gyártó örül, illetve fog örülni a Toyota mai bejelentésének, amit mi is sokkal inkább pozitív oldalról közelítünk meg...