
Különféle okokból bár, de egyre csak ‘fogynak’ a XXI. század legnagyobb, leghíresebb autóipari vezetői. A teljesség igénye nélkül: Martin Winterkorn hatalmát (VW-konszern) a dízelbotrány tette tönkre, a zseniális Sergio Marchionne (FCA) nemrégiben elhunyt, Elon Musk-ot, a Tesla első emberét tőzsdei csaláson kapták – bár ő egy óriási pénzbüntetést leszámítva eléggé ‘olcsón’ megúszta – most pedig a Renault-Nissan-Mitsubishi vezére, Carlos Ghosn került célkeresztbe.
Carlos Ghosn, akit korunk egyik legbefolyásosabb és legkeménykezűbb autóipari vezetőjeként tartanak számon, az aktuális botrányból vélhetően nem fog olyan könnyen kimászni, mint Musk, a Renault-Nissan-Mitsubishi Alliance mindenható(nak gondolt) urát ugyanis Japánban letartóztatták és a hírek szerint elegendően nyomós bizonyítékok vannak arra, hogy a szigetországban ezt okkal tették. Bárminemű ítéletről egyelőre korai lenne beszélni, de az szinte biztos, hogy a konszern el fogja bocsátani a híres, nem éppen szimpatikus kisugárzásóról elhíresült vezetőt. Ghosn állítólag hosszú éveken át (illetve mind a mai napig) lényegesen alacsonyabb bért vallott be magának a valóságosnál a Tokiói Értéktőzsdére vonatkozó értékpapír-jelentésekben; a Kyodo hírügynökség szerint Ghosn öt év alatt összesen 40 millió eurót, vagyis 13 milliárd forintot ‘felejtett el’.
Ghosn vélhetően nem fogja olcsón megúszni a botrányt – a Renault és a Nissan részvényei is esnek...
A Nissan különben további vádakkal is gyanusítja az elnököt: állítólag Ghosn rengeteg vállalati tőkét használt fel privát célokra, ami nem maradhat következmények nélkül. A 64 éves (volt?) vezető kihallgatása állítólag ma folyt/folyik az ügyészségen. A részletekre egyelőre nem derült fény, de idővel minden bizonnyal ki fog derülni az igazság. A konszern részvényei persze a hír kapcsán azonnali esésbe kezdtek: mind a Nissan, mind pedig a Renault jelentős veszteséget szenvedett el ma a tőzstén. Tekintettel arra, hogy a japánok különösen nem díjazzák az ehhez hasonló kihágásokat, ha valósnak bizonyulnak a csalások, Ghosn-nak biztosan mennie kell.
