Az alábbi cikkünk még egy korábbi holnapstruktúrából származik, így előfordulhatnak szerkesztési hiányosságok. Megértésüket köszönjük.

Alig egy hete írtuk meg, hogy hivatalosan is bemutatkozott a Koenigsegg Agera R, melynek tiszteletreméltó menetteljesítménye sokak fantáziáját beindítja. A szlovének azonban saját gyögyszemükkel szeretnék feledtetni velünk a svéd négykerekűt.

A Shayton névre hallgató autógyártó vállalat ugyanis egy teljesen új szuper-négykerekű megalkotásán fáradozik, egyelőre azonban „csak” a számítógépes vizualizációnál tartanak. A képeken látható modellt egyébként Equilibrium névre keresztelték, mely angolul egyensúlyt jelent (a márkanév pedig a sziú indiánok nyelvén a sólyom megfelelője; a jelvényükön is ez a motívum köszön vissza).

Valamit tudhatnak a szlovének: 1099 lóerő, 930 Nm, 2,9 másodperc 100-ig

A szlovének legújabb ékességének temperamentumáról egy egyelőre ismeretlen méretű, ám 1100 lóerős teljesítmény leadására képes feltöltött V12-es benzinmotor gondoskodna, mely 5.000-es percenkénti fordulatszámon 930 Nm-es nyomatékot biztosítana a sofőrnek. Az alumínium, a szénszál és a titánium kiterjedt használatának köszönhetően az Equilibrium száraz tömege mindössze 1.200 kg, így az autó brutális, 1,09 kg/lóerős tömeg/teljesítmény aránnyal rendelkezne. A Shayton szuperautójának így mindössze 2,9 másodpercre lenne szüksége ahhoz, hogy álló helyzetből 100 km/h-s sebességre katapultáljon, de 8,5 szekundum alatt a 200-at is megfogná. Ezenkívül a szinte hihetetlen 30,5 méteres fékút (100 km/óráról), valamint az 1,6 G-s oldalgyorsulás is felettébb kecsegtetően hangzik.

Az Equilibrium súlyelosztására is figyeltek a mérnökök, ugyanis 47:53 arányban nehezedne az autó a hátsó tengelyre. A négykerekű aerodinamikai jellemzőinek köszönhetően 300-as tempónál már 750 kg leszorítóerőt termelne, de végsebessége a gyártó szerint valahol 400 km/óra felett alakulna. A sebességváltóról egyelőre nem sokat tudunk, mindössze annyit, hogy az egy szekvenciális szerkezetről van szó. A szlovénok tervei szerint 20 példányt gyártanának le évente, melyek valószínűleg maradéktalanul elfogynának, még a közel 300 millió forintos árcédula ellenére is. Egy kérdésünk maradt mindössze: vajon mikor tűnik el a feltételes mód és mikorra lesz a "papírszörnyetegből" vérbeli aszfaltszaggató?

Az autó ára egymillió euró, de az élmény megfizethetetlen?