Az alábbi cikkünk még egy korábbi holnapstruktúrából származik, így előfordulhatnak szerkesztési hiányosságok. Megértésüket köszönjük.

Hiába, változik a világ, és vele együtt változunk mi is; már jó néhány szempontból másképp gondolunk az autógyártók kínálatára, mint korábban. Persze sokak ejtenek könnyet a szerintük "puhányabb harcosként" érkező új BMW M5 miatt, azonban elkeseredésre nincs ok, hiszen az automata egységgel is minden bizonnyal komoly ellenfél lesz az F10-es 5-ös sorozat gyári sportváltozata.

Már jó ideje köztudott, hogy a korábbi M5-ben, vagyis az E60/E61-esben (is) bevetett mesteri, magasfordulatú V10-es szívómotort a BMW kisebb lökettérfogatú egységre cseréli. A tízhengerest egy 4,4 literes V8-as rugdalja ki a motortérből, amely két turbótöltőjének köszönhetően azért teljesítményben lényegesen felülmúlja a legendás elődöt. Az 507 lóerőt immáron vagy 580 paripa váltja, a forgatónyomaték még nagyobb mértékben növekszik.

Épp ez az a tény, ami miatt a sebességváltó kiléte kérdésessé vált. Az előd 520 Nm-ét vagy 35 százalékkal felülmúló ikerturbós V8 mögé a bődületes nyomaték okán szinte biztos, hogy nem kerülhet manuális váltó, sőt, duplakuplungos automata sem. Az eddig várt kétkuplungos M DTC váltó egyszerűen nem bírná ki a nagyjából 700 Nm-t; hiába próbálták a mérnökök a problémát erősebb aktuátorokkal orvosolni, a siker elmaradt a lassabb működés okán, a további fejlesztések rettentő borsos költsége miatt pedig valószínűleg az M DTC marad az M3 kiváltsága.

Így egyedül a BMW-k zseniális automata egységeiben, az óriási terhelésre méretezett bolygóműves ZF-szerkezetben gondolkodhatunk (6 vagy 8 sebességes formában - ezt még nem tudjuk), amely az automata vezérlés mellett a kormányra szerelt fülekkel is kapcsolgatható, valamicskét megőrizve a sofőr koordinálta váltás érzetéből.

Egyébiránt nem feltétlenül érheti panasz a ZF portékáját, ugyanis kultúráltsága mellett egy okos (sportosra hangolt) szoftverrel akár ő is művelhet csodákat, ráadásul az M5-öst választók nagy hányada amúgy is inkább a nem mindennapi teljesítményt a kényelemmel ötvöző technika miatt döntenek a bajorok gépe mellett, mint a közvetlen vezetési élmény után áhítozva.

A mai nap folyamán a bajorok kiszellőztettek egy gyári "kémvideót" az M5-ösről, amelyen keresztül bepillantást nyerhetünk a tesztelési folyamatokba. A közel félórás, az Alpokban forgatott videón a tesztpilóták németül és angolul megosztanak velünk néhány gondolatot az autóról illetve munkájukról. Az álcázatlan belső felvételekből közben kiderült, hogy az M5 megkapja a start/stop rendszert (az indítógomb szomszédságában megbújó trapéz alakú kapcsoló árulkodik erről), és ezzel már szinte biztossá vált, hogy az erőátvitelről nem a korábbi 6 gangos, hanem a vadonatúj nyolcfokozatú automata gondoskodik majd. A speciális hátsó sport-differenciálmű szintén az M5 sajátossága lesz - a gyáriak szerint ez hóban és csúszós utakon is magabiztos tapadást tesz lehetővé.

 

Képek: Worldcarfans