
Jóformán az egész autós újságírói szakma képviseletében kijelenthetjük: mi szóltunk. Az önvezetés témája látszólag egyszerű robotikai feladat, valójában viszont egy erkölcsi döntéseket és váratlan külső tényezőket is tartalmazó, tökéletesen kidolgozott digitális infrastruktúrát igénylő rejtvény, amelynek megfejtése még évtizedeket várat magára – ezt bizonyítja az Audi A8 esete is.
Amikor a luxusmodell jelenlegi generációja bemutatkozott, a gyáriak megígérték, hogy rövidesen 3-as szintű önvezetés is elérhető lesz hozzá. Most már tudjuk: mégsem lesz torlódási assziszens a típushoz, amely az önvezetés egyik részfeladatának részfeladatát, a dugóban való araszolást vette volna le a vezető válláról.
Itt ülve még folyton figyelnünk kell - ha tippelnünk kell, 5-10 évig még biztosan
Az Audi egyébként már akkor bejelentette a technológiát, amikor még a jogi háttér sem biztosította (Európában) annak háttérét, ez a helyzet pedig már sem változott: továbbra sincs konszenzus a megfelelő szabályozás kapcsán. Persze könnyű lenne rátolni mindent a vezetőre, de a 3-as szintű önvezetés éppen arról szól, hogy a vezető leveheti a szemét az útról és teljes mértékben a gépre hagyatkozhat. Vagyis, ha baleset történne, a gyártó lenne a felelős. Ez pedig meg is indokolja, hogy miért irreális a közeljövőben, de akár közép távon is valós önvezetést várni az autóktól.
