Az alábbi cikkünk még egy korábbi holnapstruktúrából származik, így előfordulhatnak szerkesztési hiányosságok. Megértésüket köszönjük.

Nemrégiben még igencsak siralmas helyzet uralkodott az autópiacon Európában. Szerencsére a gazdasági válságon túllépve az elmúlt években már növekedés tapasztalható az eladások terén. Novemberben 1%-kal, 989.457-re nőtt az elkelt négykerekűek száma. Ezzel már az egymást követő 15. hónap volt az előző, amelyben felfelé ível ez az adat, de azért még így sincs okunk pezsgőt bontani.

Az év első 11 hónapjában a 2013-as évvel összehasonlítva 6%-ot emelkedtek az eladások, ami 12 millió gazdára talált példányt jelent, de mindezek ellenére a szakértők azért óvatosságra intenek. Thomas Besson, a Kepler Cheuvreux szakembere így fogalmazott: „ez nem túl dinamikus. 2014-ben körülbelül 5%-os növekedéssel számolhatunk majd, ami így is meghaladja az év eleji várakozásokat, de ettől függetlenül még nincs itt az ideje az örömködésnek.”

Vagy olcsó...

Az egyik legérdekesebb jelenség, hogy a piac kettészakadt, hiszen az olcsóbb márkák a prémiumokkal karöltve uralják a statisztikákat. A Renault tulajdonában lévő Dacia például 11%-kal növekedett az elmúlt hónapban, amivel a csoport összes eladását 4%-kal tudta növelni. A Volkswagen konszernt némi meglepetésre a nemrég még nehéz helyzetben lévő Seat éltette, hiszen a maga 10%-os emelkedésével nagymértékben hozzájárult a csoport 3%-os növekedéséhez.

A piac másik végében tanyázó prémiummárkáknál szintén mosolyra görbülhetnek a szájak, hiszen a BMW 9, a Mercedes-Benz 10, az Audi 4, míg az eddig szintén nehézkes helyzetben lévő Volvo 9%-os emelkedést tudott felmutatni eddig. Úgy látszik tehát, hogy a tehetősebb vásárlókat kevésbé érintette mélyen a válság, vagy még így is könnyebben áldoznak egy-egy drágább modellre, míg az „átlagemberek” inkább beérik az olcsóbb márkák valamelyik típusával.

...vagy drága autót vesznek az emberek - legalábbis nagyobb részt

Mindezek ellenére a jövő évben sem várható ennél nagyobb növekedés. „Az Egyesül Királyság elérte a plafont, Franciaországban lassul a növekedés, míg Olaszországban és Németországban szintén kis lépésekben próbálja utolérni magát a piac: ezek nem túl jó előjelek 2015-re” – így fogalmazott Philippe Houchouis, a UBS elemzője, hozzátéve, hogy még mindig hiány van a vásárlókból. Mindentől függetlenül azért így is örömmel tölt el minket, hogy ha lassan is, de azért kezd magára találni az autóipar.