Az alábbi cikkünk még egy korábbi holnapstruktúrából származik, így előfordulhatnak szerkesztési hiányosságok. Megértésüket köszönjük.

Ha valaki azt gondolta volna, hogy a Volkswagen tavaly kirobbant dízelbotránya ilyen gyorsan feledésbe merülhet, az bizony nagyot téved. Ezúttal a gyáriak egykori vezérigazgatója, Martin Winterkorn kerülhet komoly kutyaszorítóba, a német hatóságok ugyanis a hírek szerint büntetőeljárás alá vonták az egykor nagyhatalmú vezetőt.

A nyomozásról természetesen nem adhatnak ki részleteket, de az információk szerint az ügyészség Winterkorn mellett a Volkswagen igazgatótanácsának egyik meg nem nevezett tagját is eljárás alá vonta. A külföldi sajtó szerint megalapozott gyanú áll fenn azzal kapcsolatban, hogy a Volkswagen már jóval korábban tudhatta, hogy a dízelbotrány milyen lehetséges anyagi károkat okozhat, erről azonban elmulasztotta értesíteni a befektetőit, ezzel megkárosítva azokat.

A dízelbotrány tovább gyűrűzik

A gyáriak ugyan tavaly szeptemberben beismerték a csalást, a hatóságok szerint már jóval korábban fel tudták volna világosítani a befektetőket a lehetséges következményekről – ennek elmulasztása pedig bűncselekménynek minősül. Ha a gyanú beigazolódik, akkor Winterkorn és a meg nem nevezett igazgatósági tag bizony komoly következményekkel nézhet szembe, hiszen hatalmas pénzbüntetést, vagy akár 5 éves börtönbüntetést is kaphatnak – utóbbira persze vajmi kevés esély van.

A Volkswagen persze kiállt az eljárás alá vont személyek mellett, ugyanis elmondásuk szerint az ügyészség semmilyen új tényt vagy bizonyítékot nem tud felmutatni, ami alátámasztaná a vezetők felelősségét az emlegetett ügyben. Mindezt azzal is megerősítették, hogy az Egyesült Államokban folyó nyomozás során sem találtak semmilyen arra utaló bizonyítékot, hogy az igazgatótanács bármely tagja súlyosan megsértette volna a szabályokat. Az ártatlanság vélelmét tiszteletben tartjuk, de azért maradjunk annyiban, hogy a bizonyítékok hiánya nem mindig jelenti a feleősség teljes hiányát.