A legfrissebb, hivatalos hírek szerint a kínai BAIC (Beijing Automotive Group) autóipari vállalat öt százalékos részesedést szerzett a Daimler AG részvényeiből, magyarul a Mercedes csoportból, ami a gazdasági világban abszolút jelentős részesedésnek számít egy ilyen óriásvállalat esetében.
A kínai BAIC már korábban is jelezte érdeklődését a Daimler AG részvényei iránt és a Mercedes örömmel fogadta az új befektetőt. A Daimler AG elnöke nyilatkozatában azt mondta, hogy ez a lépés csak tovább erősíti sikeres együttműködésüket a BAIC vállalattal, amivel a Daimler számára (is) rendkívüli fontossággal bíró kínai piacon már régóta dolgoztak közösen: immár 2003-tól van egy ‘joint venture’ megállapodás a két cég között. A német igazgató szerint a jövőben Kínában a gyártás és az értékesítés mellett komoly termékfejlesztést fognak folytatni.
A Geely után a BAIC a Daimler AG második legnagyobb kínai részvényese – a két cég együtt mintegy 15 százalékot birtokol a Daimlerből
Egyébként nem csak a BAIC vállalat szerzett részesedést a Daimler AG-ben, de ez fordítva is így van: közel 10 százalékos részesedésük van a németeknek a kínai cégben, sőt, tavaly a Daimler 3 százalékot ‘bevásárolt’ a BAIC BluePark New Energy Technology Co. Ltd. nevű alvállalatába is, amely Kínában elektromos autókat gyárt. Egyébként a BAIC csak a Daimler második legnagyobb részvényese: 2018-ban a Geely Group közel 10 százalékos részesedést szerzett a konszernben.
A jövőben a (kizárólag elektromos) smart modellek egy joint-venture szerződés keretében Kínában fognak készülni...

