Vannak koncepciók, amelyek a közeljövőbe engednek betekintést, és vannak olyanok, amelyek a távolabbi jövőt kívánják bemutatni nekünk – vagy legalábbis annak azt a változatát, amit az adott gyártó elképzel. A Mercedes-Benz Vision Urbanetic kétségkívül az utóbbi csoportot képviseli, hiszen egy moduláris, teljesen önvezető elektromos „autóról” van szó.

Nem véletlen az idézőjel: a látszólag nem is olyan nagy jármű valójában 5,14 méteresre nyúlik, de az igazi különlegessége az, hogy orrészét, az alapját és négy kerekét leszámítva rajtunk múlik, hogy éppen egy 12 fős utaskabint, vagy esetleg egy méretes, 10 köbméteres „konténert” visz magával. Mivel teljesen önvezető, így természetesen szó sincs pilótáról, tehát az utasok is egy szellős, egyébként formailag is mutatós modulban foglalhatnak helyet, ha éppen személyszállításról van szó.

Mindössze pár percet vesz igénybe a csere - galéria

Az alább megtalálható videóban jól látszik, hogy a csillagosok hogyan is képzelik el a jövőt: az utcaképet uralná a Vision Urbanetic, hiszen az áru-és személyszállítási feladatokat is rá lehetne bízni, a kettő közötti váltás pedig csupán néhány percet vesz igénybe, és automatikusan illetve manuálisan is végre lehet hajtani. Sőt, a jármű modul nélkül is tökéletesen tud közlekedni, amennyiben esetleg nem ugyanott rakja le az egyik modult, ahol felveszi a másikat.

A Vision Urbanetic persze minden szempontból túlnő azon, amit jelenleg autózásnak hívunk, így például az összes modell kapcsolatban van egy központi infrastruktúrával, amely rugalmasan tud reagálni az igényekre. Például amennyiben észleli, hogy valahol sok ember torlódott fel, úgy automatikusan több hordozót küld oda, hogy mindenkinek jusson jármű. Azt talán mondanunk sem kell, hogy mindent online intézhetünk, és a Vision Urbanetic nem a saját tulajdonunkat képzené, hanem egyfajta közösségi megosztást használna.

10 köbméter fér az áruszállító verzióba - galéria

A formákról felesleges sokat beszélni, hiszen egy igazi futurisztikus különlegességgel van dolgunk, amely ugyan nyomokban tartalmazza a Mercedes-Benz jellegzetes megoldásait, de már egy teljesen más korszakot tükröz. A lehető legjobb helykihasználás miatt leginkább egy kisbuszhoz lehetne hasonlítani a járművet, legyen szó bármelyik modulról, de az utaskabint természetesen azért kidíszítették a gyáriak. A csillagosok egyébként a 2030-as évekre vizionálnak hasonló járműveket, de szerintünk azért jóval többet kell majd várni arra, hogy ilyen négykerekűekkel találkozzunk az utakon – legalábbis nagyobb mennyiségben.