Továbbra is sokan igyekeznek csökkenteni az üzemanyag-használaton, hiszen míg 2019-ben 3,9 milliárd liter üzemanyag fogyott el kis hazánkban, addig 2020-ban ez a szám 3,6 milliárd literre csökkent, mely -7,8 %-os változást jelent a MÁSZ adatai alapján.

Természetesen ez annak is betudható, hogy az emberek sokkal kevesebbet használták a gépjárműveiket, - főként a kora tavaszi időszakban -, illetve annak is, hogy az emberek igyekeznek környezettudatosabb módon vezetni.

Nézzük meg, milyen praktikus eszközökkel lehet megtakarítani az üzemanyagon, amelyekkel akár 30%-kal lehet csökkenteni az autó fogyasztását!

Így optimalizáljuk az üzemanyag-használatot!

1.    Prémium üzemanyag

Ha mindig a legolcsóbb üzemanyagot és olajat választjuk, azzal nemcsak az autó alkatrészeinek az élettartamát rövidítjük meg, de több lesz az autó fogyasztása is. Prémium üzemanyag esetében amikor gázt adunk, kevesebb üzemanyag ég el, mintha ugyanezt egy általános vagy rosszabb típusú üzemanyaggal tesszük meg.

2.    Rendszeres olajcsere

Amennyiben rendszeresen cserélünk olajat a kocsiban, javítani tudjuk a motor teljesítményét, illetve optimalizáljuk így az üzemanyag-fogyasztást is.

3.    Ügyeljünk a gumiabroncsokra

A megfelelően felfújt gumiabroncsok optimalizálják az üzemanyag-fogyasztást. Ha nem vagyunk biztosak a pontos értékben, nézzük meg az autó kézikönyvét.

4.    Ha lehet, húzzuk fel az ablakokat

Az ablakokat próbáljuk meg mindig felhúzott állapotban tartani, mert ez javítja az autó aerodinamikai teljesítményét, valamint csökkenti az üzemanyag-fogyasztást is.

5.    Ne az utolsó pillanatban tankoljunk

Ne várjuk meg, míg alig marad üzemanyag a kocsiban. Helyette akkor kezdjünk el benzinkutat keresni, amikor már csak ⅓-án áll az üzemanyag mutató. Így nem az első - és valószínűleg drága - helyen kell tankolnunk, hanem mi választjuk ki azt, hogy hol a legolcsóbb az adott prémium üzemanyag típus.

6.    Kerüljük a felesleges megállásokat és indulásokat

A dugóban való araszolgatás sok fővárosi kocsis egyik “kedvenc” hobbija, mely minden, csak nem környezetbarát tevékenység. Itt úgy lehet csökkenteni az üzemanyag-fogyasztáson, ha nem fél méterenként indulunk el és állunk meg, hanem 3-5 méterenként.

Pro tipp: A felesleges megállásokat és indulásokat úgy a legegyszerűbb kiküszöbölni, ha a város szélén hagyjuk a kocsit, s onnan tömegközlekedési eszközöket használunk.

7.    Állítsuk le a motort

Felesleges járatni a motort, ha:
•    tudjuk, hogy legalább másfél percig ücsörögni fogunk egy piros lámpa előtt
•    vasúti átjáró előtt várakozunk
•    egy hosszabb dugóban ülünk, ami félóránként araszol 30 centit
•    utasra várunk, akit felveszünk az úton / beugrott a sarki közértbe
•    Ezekben az esetekben nyugodtan állítsuk le a motort, hogy ne szennyezzük feleslegesen a környezők levegőjét.

8.    Optimalizáljuk az útvonaltervezést

Lehetőleg ne útközben találjuk ki, hogy hova megyünk. Helyette tervezzük meg a lehető leggyorsabb és legkevesebb megállással járó útvonalat. Így amennyire csak lehet, egyenletes sebességgel tudunk majd autózni.