
A Škoda egy olyan bejelentést tett, aminek nem biztos, hogy mindenki fog örülni. Amint megtudhattuk, az új Octavia RS formabontó lesz abban a tekintetben, hogy a Superb iV és a Passat GTE kissé felpörgetett konnektoros hibrid hajtásláncát fogja megkapni. Ez viszont azt jelenti, hogy a modell történelmének messze legnehezebb és legdrágább kiadását üdvözölhetjük, amely még csak nem is lesz olyan gyors, mint az eddigi csúcsmodell. De lehet, hogy lesz erre is megoldás.
A kombi karosszériával már nálunk is rendelhető új Octavia kínálata hamarosan bővül: érkezik a telekjáró Scout kivitel, valamint a sportos csúcsmodellként aposztrofálható RS (utóbbi szedánként is). Ez utóbbi a Superb iV konnektoros hibrid hajtásláncának erősebb verziójával érkezik, a puszta számokat nézve pedig szinte csupa előrelépésről beszélhetünk. Az 1,4 literes, négyhengeres turbómotort és egy elektromotort egyesítő hajtáslánc 245 lóerős és 400 Nm-es közös eredője felülmúlja az előd 230 lóerejét és 350 Nm nyomatékát, miközben (főleg töltve) jócskán hatékonyabb lesz nála. A 13 kWh-s akkucsomaggal pedig akár 55 kilométert is autózhatunk elektromosan egy feltöltéssel.
Volt némi kiszivárogtatás is: állítólag így fog kinézni az újdonság
Eddig tartottak a jó hírek. A váltás viszont nem mindenkinek lesz előnyös. Egy hagyományos kétliteres turbómotorhoz képest a csomagtartó kisebb, az önsúly pedig úgy 240 kilogrammal nehezebb lesz (a Superb adatai alapján). A 0-100-as sprint ennek ellenére is ugyanúgy 7 másodperc alatti lesz, de mivel nagyobb tempónál csak az 1,4 literes turbómotor kb. 195 lóerős teljesítménye tudja gyorsítani az autót, autópályán jobb lesz félrehúzódni (igaz, ez azért annyira nem szempont). A nehézkesebb autó pedig nyilván meglehetősen drága is lesz.
Nagy hangsúlyt kapnak a kipufogók is, még ha menet közben sem feltétlenül pufognak
Éppen ezért valószínűnek tartjuk, hogy a gyártó hagyományos kétliteres turbómotoros hajtáslánccal is elérhetővé teszi a modellt (hacsak nem húznak keresztbe ennek a széndioxid-kvóta hatásai), sőt, a nagyjából 245 lóerős benzines alternatíva mellett egy kb. 200 lóerős kétliteres dízelre is számíthatunk a továbbiakban is.
