
Hiába beszél manapság szinte mindenki az elektromos hajtású autókról, hibridekről, konnektoros töltésről és patika tisztaságú dízelmotorokról, nem érdemes még leírni a jó öreg belső égésű egységeket sem - legalábbis egy jó darabig biztosan nem. A Ford sem feledkezett meg erről és a nagyteljesítményű EcoBoost turbók mellett 2012-re új kétliteres szívómotort fejleszt, közvetlen benzin-befecskendezéssel.
Újra hódít a szívómotor?A Ford soros négyhengereseiért felelős menedzser, Scott Markowski elárulta, hogy a 2.0 GDI fejlesztésekor nemes egyszerűséggel leporolták az eddigi kétliteres Duratec egységet, és azt alapul véve lódultak neki a fejlesztéseknek, szinte mindent átalakítva az öregecske blokkon. Az egyetlen paraméter, ami érintetlenül maradt, az a furat és a löket párosa (87.5mm x 83.1m). Az új erőforrás már teljes egészében alumíniumból készül, a rozsdamentes acél benzinhíd pedig a hengerfej oldalára költözik a konvencionálisabb felső - szívó- és kipufogószelep közti - pozicionálás helyett.
Ami viszont talán még fontosabb, hogy a nagynyomású üzemanyagrendszer lényegesen magasabb nyomáson, 150-180 baron dolgozik a hagyományosabb 40-50 barral szemben. A sűrítési arány is viszonylag magasra, 12.0:1-re "sikeredett", ennek megfelelően a gyártó csakis ólommentes benzin és bioetanol (e85) tankolását ajánlja. Ez nyilván nem ránk vonatkozik, de bizonyos helyeken még mindig kapni rosszabb minőségű üzemanyagokat. A végeredméény 160 lóerő, amely 6500-as percenkénti főtengelyfordulaton érkezik, és mellé tárul a 4450-es fordulaton ébredő 198 Nm-es csúcsnyomaték. Az elektronika különben 7000-nél szabályoz.
Az amerikai környezetvédelmi ügynökség által megszabott mérési rendszer szerint a Ford motorja a Focus SFE-be (special fuel efficiency – különlegesen hatékony) építve 8,4 litert eszik városi üzemben, míg 5,9-et országúti haladásnál, ami mindenképp bíztató.

Az SFE "csomag" többek között alacsony gördülési ellenállású abroncsokat, hátsó légterelőt tartalmaz, ráadásul a mérés során a a kétliteres benzineshez a gyártó jól ismert hatsebességes Powershift duplakuplungos automataváltóját társították a gyáriak.
Hogy európai modellek is megkapják-e a hatékony, egyszerűbb felépítéséből következően mégis alacsony gyártási költségekkel rendelkező kétliteres szívómotort, még egyelőre nem tudni, azonban a friss egység biztosan üde folt lenne a motorpalettán, és a turbómotoroknál magasabb élettartam illetve vélhetően jobb megbízhatóság biztosan sokakat csábítana át a feltöltősöktől. Ezen kívül viszont nem sok létjogosultsága lenne a kétliteres "szívónak" a gyártó nyomatékos (240 Nm), több teljesítmény-változatban (egyelőre 150-182 lóerőig) elérhető 1,6 literes EcoBoost turbómotorjaival szemben...
