Az alábbi cikkünk még egy korábbi holnapstruktúrából származik, így előfordulhatnak szerkesztési hiányosságok. Megértésüket köszönjük.

Hiába beszél manapság szinte mindenki az elektromos hajtású autókról, hibridekről, konnektoros töltésről és patika tisztaságú dízelmotorokról, nem érdemes még leírni a jó öreg belső égésű egységeket sem - legalábbis egy jó darabig biztosan nem. A Ford sem feledkezett meg erről és a nagyteljesítményű EcoBoost turbók mellett 2012-re új kétliteres szívómotort fejleszt, közvetlen benzin-befecskendezéssel.

Újra hódít a szívómotor?A Ford soros négyhengereseiért felelős menedzser, Scott Markowski elárulta, hogy a 2.0 GDI fejlesztésekor nemes egyszerűséggel leporolták az eddigi kétliteres Duratec egységet, és azt alapul véve lódultak neki a fejlesztéseknek, szinte mindent átalakítva az öregecske blokkon. Az egyetlen paraméter, ami érintetlenül maradt, az a furat és a löket párosa (87.5mm x 83.1m). Az új erőforrás már teljes egészében alumíniumból készül, a rozsdamentes acél benzinhíd pedig a hengerfej oldalára költözik a konvencionálisabb felső - szívó- és kipufogószelep közti - pozicionálás helyett.

Ami viszont talán még fontosabb, hogy a nagynyomású üzemanyagrendszer lényegesen magasabb nyomáson, 150-180 baron dolgozik a hagyományosabb 40-50 barral szemben. A sűrítési arány is viszonylag magasra, 12.0:1-re "sikeredett", ennek megfelelően a gyártó csakis ólommentes benzin és bioetanol (e85) tankolását ajánlja. Ez nyilván nem ránk vonatkozik, de bizonyos helyeken még mindig kapni rosszabb minőségű üzemanyagokat. A végeredméény 160 lóerő, amely 6500-as percenkénti főtengelyfordulaton érkezik, és mellé tárul a 4450-es fordulaton ébredő 198 Nm-es csúcsnyomaték. Az elektronika különben 7000-nél szabályoz.

Az amerikai környezetvédelmi ügynökség által megszabott mérési rendszer szerint a Ford motorja a Focus SFE-be (special fuel efficiency – különlegesen hatékony) építve 8,4 litert eszik városi üzemben, míg 5,9-et országúti haladásnál, ami mindenképp bíztató.

Az SFE "csomag" többek között alacsony gördülési ellenállású abroncsokat, hátsó légterelőt tartalmaz, ráadásul a mérés során a a kétliteres benzineshez a gyártó jól ismert hatsebességes Powershift duplakuplungos automataváltóját társították a gyáriak.

Hogy európai modellek is megkapják-e a hatékony, egyszerűbb felépítéséből következően mégis alacsony gyártási költségekkel rendelkező kétliteres szívómotort, még egyelőre nem tudni, azonban a friss egység biztosan üde folt lenne a motorpalettán, és a turbómotoroknál magasabb élettartam illetve vélhetően jobb megbízhatóság biztosan sokakat csábítana át a feltöltősöktől. Ezen kívül viszont nem sok létjogosultsága lenne a kétliteres "szívónak" a gyártó nyomatékos (240 Nm), több teljesítmény-változatban (egyelőre 150-182 lóerőig) elérhető 1,6 literes EcoBoost turbómotorjaival szemben...