Az alábbi cikkünk még egy korábbi holnapstruktúrából származik, így előfordulhatnak szerkesztési hiányosságok. Megértésüket köszönjük.

2011. március 11-én soha nem látott erősségű földrengés rázta meg Japánt, ami a szökőárral és az egyéb következményekkel karöltve embertelen pusztítást eredményezett a Sendai régióban, a szigetország észak-keleti részében. A katasztrófa sújtotta területeken számos világmárka gyára, üzeme megrongálódott, többek között a Toyota is üzemszünetet hirdetett.

A Toyota összesen négy üzeméből jelentettek kisebb-nagyobb sérüléseket. Szerencsére ezek közül még a legsúlyosabb esetben, a Toyota Miyagi részlegénél sem történt emberi sérülés, egyedül a falakban, kéményekben keletkezett kár, néhol a présgépek elmozdultak, de maga a gyártósor és a szerszámok viszont mindenhol épek maradtak köszönhetően annak, hogy a szökőár nem érte el ezeket a területeket.

A katasztrófa után a vezetők úgy döntöttek, rövid időre leállítják a termelést a Japánban levő gyárakban, ezzel egyrészt az ingadozó áramszolgáltatást és a túlterhelt hálózatot sem gyengítik tovább, de ami fontosabb, a gyárakban és a leányvállalatokban dolgozó munkások így nyugodtabban és biztosabban rendezhetik életüket a megrendítő eseménysorozat után.

Bár a gyártás egyelőre a jelenlegi tervek szerint március 22-ig szünetel, az ottani szervizek és kereskedések hatékonyságának megtartása végett az azokat alkatrészekkel kiszolgáló gyártósorokat már 17-én újraindították. Az európai termelést semmilyen szinten nem befolyásolja a földrengés, az alkatrészellátás majdnem teljes egészét (80-90%) ugyanis európai beszállítók fedezik, de a folyamatos gyártás fenntartásának érdekében 21-én a fennmaradó hányadot kitermelő üzemekbe is újra visszaköltözik az élet.

Saját lapjainak rendezése mellett a Toyota a jótékonyságra is jelentősen fordít és mintegy kilenc teherautónyi segélycsomagot indított útján a földrengés utáni napokban, valamint vízszállítókat és két, üzemanyaggal feltöltött tartálykocsit küldött a kritikusabb területekre. A fizikai segítségen túl a világ legnagyobb autógyára további 300 millió yent adományoz a Sendai régió mentési és helyreállítási munkáihoz.