Az alábbi cikkünk még egy korábbi holnapstruktúrából származik, így előfordulhatnak szerkesztési hiányosságok. Megértésüket köszönjük.

Nem az a kérdés, hogy eltűnik-e a sorozatgyártásból, hanem az, hogy mikor. A kézi és a duplakuplungos automataváltó jövőjéről a jelenleg kizárólag ezeket használó BMW M egyik alelnöke, Peter Quintus nyilatkozott, a válasz pedig a piaci trendek tekintetében teljesen érthető.

Haladjunk sorban! A kézi váltó haláláról már sokat értekeztünk az Autó Pulton, azonban a vezetés közvetlen – igaz, munkásabb – élményét közvetítő fokozatváltásról nem lehet eleget beszélni. Az automataváltók fejlődésével a kézi váltónak objektív szempontok alapján nincs értelme: macera, ráadásul lassabb és már kevésbé hatékony is. Egyedül az élményt meg a kedvezőbb árazást lehet felhozni mellette, de ezek miatt a sportmodellek esetében csak egy nagyon vékony ínyenc réteg szavazott rá.

A DCT is eltűnhet

A duplakuplungos automataváltó eltűnésének is hasonló az oka: a hagyományos, bolygóműves automaták folyamatosan fejlődnek. A legújabb modellek már ugyanolyan gyorsak, de okosabbak, jobban terhelhetők és hatékonyabbak is, ráadásul tömegben és méretben sem nyomnak jelentősen többet.

Mi kitartanánk a kézi váltó mellett

Ha tippelnünk kellene, a duplakuplungos automaták valóban elkezdnek majd kiszorulni, sőt, el is tűnhetnek a következő 5-10 esztendőben, de a kézi váltó továbbra is velünk marad – igaz, ez a lehetőség egyre kevesebb modellnél lesz elérhető. A prémium gyártók közül egyébként éppen a BMW az utolsó, aki még készít kézi váltóval sportmodelleket – de előfordulhat, hogy a következő M3/M4 esetében már lemondanak erről az alternatíváról. Pedig tesztünkben éppen amellett érveltünk teljesen jogosan, hogy még soha nem volt ennyi értelme M-es modellt kézi váltóval venni.