Az egyre szigorodó károsanyag-kibocsátási normák és azok be nem tartásának költségvonzatai komoly terhet rónak az autógyártók nyakába Európában. Az FCA csoport, azaz a Chrysler, a Fiat, az Alfa Romeo, a Jeep és a Maserati márkákat tömörítő autós egyesülés ezúttal a Teslával tartott kézfogót, hogy csökkentsék flottájuk széndioxid-kibocsátását az öreg kontinensen.
A megegyezés értelmében az FCA csoport fizet a Teslának azért, hogy az elektromos gyártó autóit beszámolják az olasz-amerikaiak flottájába – így pedig a 0 gramm/kilométeres modellek segítségével meg lehet a 2021-re előirányozott, teljes értékesítésre vetített 95 g/km-es határérték.
Azt egyelőre nem tudni, hogy ezért mennyi pénzt zsebel be a Tesla, de a történetről elsőként beszámoló Financial Times százmilliós összeget emleget – euróban. Ha egy kicsit lemaradásban is vannak, azért a konszern is lépeget előre hibrid irányban. Bő egy hónapja a Genfi Autószalonon például a Jeep leplezett le két konnektoros modellt, hamarosan pedig a Fiat modellpalettáján is nagyobb számban bukkannak fel az elektromos hajtású lehetőségek.
Sokat javít majd a Tesla: a hálózat bővítésével és többek között az új Model Y-nal erőteljes növekedés előtt áll a márka
A Tesla egyébként tavaly közel 30.000 autót értékesített Európában, és mire számít, azaz 2021-ben ez könnyen elérheti akár a százezres darabszámot is. A Fiat-Chrysler Automobiles a tavalyi évben egymillió autón adott túl a kontinensen. Ha ez marad 2021-ig, akkor nem nehéz kiszámolni, hogy a 0-s emissziójú Teslák tíz százalékkal csökkenthetik a teljes széndioxid-kibocsátást – 2017-ben az FCA esetében ez 119 g/km volt átlagosan, vagyis az időközben történt javulást nem figyelembe véve is már 107-nél tartanak az új egyezménnyel. Innen már nincs messze a 95-ös érték, ami idáig még egyetlen gyártó sem közelített meg – 2017-ben a Toyota volt a legközelebb a maga 104-es értékével.
