
Nem is olyan régen az egyik nagy német gyártó vezető beosztású munkatársa névtelenül azt nyilatkozta, hogy gyártóknak össze kéne fogniuk az önvezető technológiák fejlesztésének érdekében, hiszen ez fejlődés szempontjából, és anyagilag is megérné mindenkinek. Talán csak a véletlen műve, de a BMW nem sokkal ezután partnerségi megállapodást kötött az FCA-val, amelynek értelmében az olasz-amerikai konszern beszáll a bajorok és az Intel közös projektjébe, melynek célja egy önvezető rendszer kifejlesztése.
A résztvevők természetesen kiemelték, hogy ez a megállapodás mindenki számára pozitív, hiszen amellett, hogy anyagilag jobban járnak, újabb mérnökök és fejlesztők csatlakozhatnak a projekthez, ráadásul a világ több pontján, a legfontosabb piacokon párhuzamosan is mehet a munka. A csapat célja egyébként az, hogy 2021-re egy kész önvezető rendszert alkossanak meg, ami már sorozatgyártásban is bemutatkozhat.
Az FCA több vasat tart a tűzben - a Waxmo-val is együtt dolgoznak
Az FCA vezérigazgatója, Sergio Marchionne is megszólalt az ügyben: „az autonóm technológia fejlesztése érdekében elengedhetetlen, hogy együtt dolgozzunk más gyártókkal és beszállítókkal. A csatlakozás ehhez a csapathoz lehetővé teszi az FCA számára, hogy kihasználja azokat a gazdasági és fejlesztési előnyöket, amik az ilyen nagy vállalatok közreműködésekor adódnak.” Marchionne tehát majdnem pontosan ugyanazt mondta el, mint a sötétségbe burkolózó német vezetőnk – talán nem véletlenül, de tartózkodunk az összeesküvés-elméletektől.
Az FCA egyébként máris belevetette magát a munkába, hiszen még az év vége előtt szeretnének egy 40 autóból álló tesztflottát munkába állítani – jelenleg egyébként több mint 100 prototípus rója az utakat. Az olasz-amerikai konszern több vasat tart a tűzbe: nem ez az első önvezető autókkal kapcsolatos megállapodásuk, ugyanis párhuzamosan ezzel a Waymo nevű vállalattal is együtt dolgoznak, és már a közös tesztek is zajlanak néhány átalakított Chrysler Pacifica segítségével – később pedig nem kevesebb mint 600 tagúra szeretnék növelni a flottájukat. A gyártók együttműködése tehát elkezdődött, a kérdés már csak az, hogy sikerül-e még tovább tágítani a kört, vagy maradnak a kisebb csoportok és a versengés.
