Az alábbi cikkünk még egy korábbi holnapstruktúrából származik, így előfordulhatnak szerkesztési hiányosságok. Megértésüket köszönjük.

Alig több mint egy hete közöltük a(z egyesek számára) szomorú hírt, miszerint a selymes szívó sorhatosok helyébe turbós négyhengeresek lépnek a BMW garázsában, amivel egyúttal szép lassan kihal a propelleres bajor márka egyik legismertebb védjegye.

Habár a kényszerlélegeztetett kétliteres erőforrás az X1-ben debütált, nagyon valószínűnek tűnt, hogy a németek a többi modellben is szívesen látnák a takarékosabb és korszerűbb turbómotort, és már általuk is igazolt tény, hogy a Z4 és az 5-ös sorozat is elveszti a legendás hathengerest.

Bár még a szívó egység életének végéről nem nyilatkoztak a gyáriak, a piac reakciójától függően minden bizonnyal még ez év végén, legkésőbb 2012 elején megtörténhet a paradigmaváltás.

Az X1 28xDrive-ban bemutatott közvetlen befecskendezéses négyhengeres benzinmotort egyébiránt egy kettős megfúvású turbó lélegezteti, és a BMW jelenlegi kínálatában szereplő 28i-t váltja le; az előd 258 lóerejével és 310 Nm-es csúcsnyomatékával szemben 245 lóerőt és 350 Nm-t állít csatasorba, ez utóbbi ráadásul a gyártó ígérete szerint már 1250-es percenkénti főtengelyfordulattól kezdve (tehát már szinte alapjárattól) rendelkezésre áll.

A BMW azzal magyarázza radikális döntését, hogy a sorhatost kiváltó új, kétliteres egység könnyebb és a kompaktabb a nála két hengerrel gazdagabb erőforrásnál, ráadásul a szinte azonos teljesítményszintek mellett 16 %-kal alacsonyabb fogyasztással és széndioxid-emisszióval kecsegtet.

Nyilvánvalóan fontos érveket sorakoztatnak fel a bajor konstruktőrök az újítás mellett, ám a márka rajongói bizton ejtenek majd jó néhány könnycseppet a csendben kimúló klasszikus hathengeresekért - még szerencse, hogy feltöltött változatban azért a "sorhatosok" is velünk lesznek egy ideig...