Az alábbi cikkünk még egy korábbi holnapstruktúrából származik, így előfordulhatnak szerkesztési hiányosságok. Megértésüket köszönjük.

A BMW i3 és i8 már jó ideje köztünk vannak, de mind a mai napig hihetetlen, hogy a bajorok bevállalták a sorozatgyártásukat. Sőt, mi több: a két elektromotorokkal operáló modell kifejezetten nagy népszerűségnek örvend, és bár egyelőre még a félidei frissítés is arrébb van, a hírek szerint a gyáriak már a következő generációk alapjait fektetik le, és ha hihetünk a híreknek, azok még a mostaniaknál is izgalmasabbak lehetnek.

A németek kizárólag alternatív hajtásláncokkal készülő i szériája hatalmasat robbant a piacon, és a bajorok minden bizonnyal a következő generáció esetében is szeretnének valami hasonlót elérni – ez persze nem lesz egyszerű. A fejlesztés már megkezdődött, és ha igazak a hírek, az i3 esetében három lehetséges megoldás között őrlődnek a mérnökök, miközben céljuk egyértelműen az, hogy csökkentsék a költségeket, és ezzel szélesebb réteg számára tegyék vonzóvá az autót.

Az i3 nemrég nagyobb akkucsomagot kapott

Noha az elektromos autók egyelőre önmagukban is igencsak drágák, az i3 esetében komoly plusz költségekkel jár a karbon szerkezet, és bár könnyű felépítése illetve merevsége sok pozitívummal jár, úgy tűnik, egyelőre nem lehetünk biztosak benne, hogy a következő generáció is ebből az anyagból készül majd. A gyáriak – amellett, hogy természetesen nem zárják ki a karbon alkalmazását, ami a technológia fejlődésével addigra olcsóbbá is válhat – két alternatív lehetőséget dolgoztak ki. Az első, hogy egy teljesen alumínium vázat kap a következő i3, mely ugyan visszalépésnek számítana, sokat faragna a gyártási és fejlesztési költségekből.

A másik egy különleges, vegyes megoldás lenne, amiben akár 5-6 anyag is szerepelhet, köztük a karbon, a műanyag, az alumínium és az acél. Mi azért nem lepődnénk meg, ha az innováció jegyében végül maradna a karbonnál a BMW, de legyen bárhogy, abban biztosak lehetünk, hogy a következő generáció még jobb lesz, így sportosabb menettulajdonságokra, nagyobb teljesítményre és hatótávra, illetve a folyamatosan fejődő akkumulátoroknak köszönhetően még a nehezebb anyagok ellenére is könnyebb súlyra számíthatunk – a beígért alacsonyabb vételárról már nem is beszélve.

A jövőben teljesen elektromos lehet

Mindeközben ne feledjük, hogy ott van az i8 is, melyet szintén nem hagynak utód nélkül a gyáriak, és a munkálatok már ugyanúgy elkezdődtek. Egyes források szerint a hibrid sportautóból a jövőben elhagyják a belső égésű erőforrást, és egy teljesen elektromos hajtásláncot építenek majd bele. A külföldi sajtó szerint három villanymotor kaphat majd helyet az autóban, melyek összteljesítménye jóval túlnőhet a jelenlegi változaton – az igencsak bátor becslések szerint már-már szuperutós, 750 lóerős értékre számíthatunk.

Természetesen a vezethetőségen is igyekeznek majd javítani, így négykerékkormányzást és aktív felfüggesztést is kaphat az autó, ami minden bizonnyal formáit tekintve is hasonlóan vad lesz, mint a jelenlegi i8. Egyes értesülések szerint már a következő években érkező frissített, vagy akár új változatként jelentkező kivitelből is elhagyják majd az 1,5 literes benzinest, de erről egyelőre semmilyen hivatalos információ nem érkezett.

Nem áll le a BMW

Mindenesetre még a frissített változatokra is éveket kell várnunk, míg a következő generációs i modellek csak 2022-23 környékén várhatóak, így egyelőre nem kell elkezdenünk számolgatni a napokat. Ugyanakkor addigra már háromtagúvá hízhat a különleges széria, hiszen a BMW ígérete szerint a következő évtized legelején jön a i család zászlóshajója, elektromos hajtáslánccal és önvezető képességgel – alig várjuk.