Az autógyártók mindent megtesznek azért, hogy modelljeiket biztonságosabbá tegyék, ám hamarosan be kell majd látniuk, hogy ezt hamarosan már nem tudják majd tovább fokozni anélkül, hogy ne vennék igénybe a többi négykerekű vagy éppen az infrastruktúra segítségét. A Honda is tisztában van ezzel, és éppen ezért fejleszt egy vadonatúj megoldást, amely a kereszteződésekben történő rengeteg balesetet kívánja megelőzni.
A japánok megállapították, hogy a közlekedési balesetek 40 %-a kereszteződésekben történik, így például az Egyesült Államokban az ilyen eseményekből származó halálesetek számát legalább 20 %-kal lehetne csökkenteni, ha hatékonyan előznék meg ezeket az incidenseket. Erre dolgozott ki egy megoldást a Honda: a rendszer lényege, hogy a kereszteződésbe olyan kamerákat szerelnek fel, amelyek képét összeillesztve egy 360 fokos képet kaphat az autó, ezzel előre látva, hogy mi történik ott.
A balesetek jó része kereszteződésekben történik - galéria
A Honda tehát az autó és autó közötti kommunikáció helyett ezúttal az autó és az infrastruktúra közötti kapcsolatot választotta, ami abból a szempontból egyszerűbb, hogy nem kell a többi gyártóval közös nevezőre jutni – habár a jövőben valószínűleg arra is sor kerül, és a hasonló megoldások majd akkor fognak igazán hatékonyan működni. Mindenesetre a japánok egy kisebb amerikai városban már demonstrálták is a rendszer működését, amely az érkező autókra, a megkülönböztető jelzést használó járművekre és a gyalogosokra is tud figyelmeztetni, mielőtt még a sarkon magasodó épületek mögül feltűnnének – ezzel tehát tulajdonképpen átláthatunk a falakon.
Gyalogosra és autóra is tud figyelmeztetni - galéria
A Honda 200 autóval tesztelte a rendszert, és igen szép eredményeket értek el. A képeken szereplő megoldás persze egyelőre még utólagos, de képzeljük el, hogy a jövőben egy head-up kijelző segítségével ugyanúgy megjelenítheti majd ezeket az információkat az autónk, amelyekkel akár életeket is menthet. Hosszú távon valószínűleg nem csak a Honda, hanem több gyártó is előáll majd hasonló megoldásokkal, és bár egyelőre elég reménytelennek tűnik, hogy egy gyártó kamerákkal hálózza be a világ városait, de ha már minden márka profitálhat ebből, megint más lesz a helyzet. Később pedig természetesen az autó és autó közötti kommunikáció teheti majd még biztonságosabbá az utazást – bár amíg ember vezeti a négykerekűeket, addig mindig történhetnek kiszámíthatatlan dolgok.

