Az alábbi cikkünk még egy korábbi holnapstruktúrából származik, így előfordulhatnak szerkesztési hiányosságok. Megértésüket köszönjük.

Az amerikai Új-Mexikóban található Albuquerque városában biztosan nem szívesen lennénk autótulajdonosok. A félmilliós település ugyanis tavaly elég sötét rekordot döntött: több mint tízezer autót loptak el egyetlen esztendő leforgása alatt.

Az Amerikai Egyesült Államok legsötétebb zugának bizonyult (az egyébként kereskedelmileg egészen virágzó) Albuquerque városa, ahol senkinek sem lehet az autója biztonságban. Ha tíz évre vettünk négykerekűt, akkor 10 százalék (!) esélye van, hogy biztosan ellopják. A Debrecennél háromszor nagyobb településen tavaly 10.011 bejelentett autólopás volt, amelyben egyértelműen a hatóságok is kiveszik részüket.

Az évtized elején ugyanis még Albuquerque a lopási statisztikák TOP10-ébe sem került bele, akkoriban az USA területén szinte csak kaliforniai települések béreltek itt helyet. A helyzetet a helyi rendőrség alaposan hagyta elfajulni, 2015-ben például még „csak” 6657 járművet lovasítottak meg.

Hogy az idei adat mennyire rossz, azt a globális statisztikák jól mutatják. A mérésben részt vevő országokban (azaz kb. 4,5 milliárd ember körében) 100.000 földlakóra átlagosan 65,8 autólopás jut évente. Országok tekintetében Uruguay emelkedik ki: ott 437,6 per 100.000 fő a negatív rekord. Ezzel szemben Albuquerque nem éppen szerény 1800-as értéket tud felmutatni. Ha a helyzet tovább fajul, akkor lassan egyszerűbb lesz, ha mindenki az autóban hagyja a kulcsot, és a közösségi közlekedés új formájára váltanak. Addig is, a nagyváros felkeresésére most hirtelen nem sok érvet találunk, hacsak nem vagyunk a hőlégballonozás szerelmesei. Azokból ugyanis itt rekord számút találunk, és állítólag azokat kevésbé is lopják.

Autók húznak el az éj leple alatt Albuquerque belvárosában - nem mindet a tulajdonosuk vezeti

A lopási lista csúcsán egyébként jellemzően japán szedánok, valamint amerikai pickupok állnak.