
A dízelmotor jubileumának kapcsán mi is szót ejtettünk az öngyulladósok technikáját a hétköznapokba csempésző I-es Golfról, és most úgy tűnik, hogy Wolsburgban is elővették a modellt. A 35 éves típust a Volkswagen a jelenkori reinkarnációkhoz hasonlítja.
A legelső példányok elkészülése után két évvel, 1976-ban mutatkozott be a Golf D. Az 1,5 literes, négyhengeres dízelmotorral felszerelt modell teljesítménye 50 lóerő volt 5000-es fordulaton, amelyhez 80 Nm-es nyomaték társult 3000-nél. A nem túl lenyűgöző adatok mögött korának legtakarékosabb Golfja állt: a 100 kilométerenkénti 6,5 literes étvágy kárpótolt a 19 másodperces 0-100-as sprintért.

Az évek során nagyon sok változáson esett át a legendássá váló modell. F
Rengeteget fejlődött 35 év alatt a modellelnőttkorba lépett, mondhatnánk, és ez a méretek terén is igazolja magát: kereken fél méterrel hosszabb a jelenkori, biztonságosabb kiadás a 3,7 méteres nagy elődnél. Az ezzel együtt járó 400 kilogrammos súlygyarapodás problémáját pedig a technológiai előrehaladás orvosolta: a Bluemotion kivitel 1,6 literes, most már turbós dízele 105 lóerőt teljesít 4400-nál, amelyhez már 1500-tól 250 Nm nyomaték társul. A több mint kétszer akkora teljesítmény a 19 helyett 10,9 másodperces 0-100-as sprintértéken látszik meg legjobban, a haladás pedig az ennek ellenére csupán 3,8 liter/100 km-es fogyasztáson. És ez csak a kezdet: a GTD képében immár 170 lóerős dízel Golfot is magunkénak tudhatunk.
