
Érdekes csavar, ám kétségtelenül igaz: a General Motors gyakorlatilag a kínaiaknak köszönheti túlélését, ugyanis a kommunista országból érkező nyereség nélkül a 2008-as és 2009-es év válságos amerikai és európai eladásai valószínűleg tényleg térdre kényszerítették volna a gyártóóriást. Sőt, mára már Kína a GM legnagyobb piaca.
A tavalyi évben az autóipari konszern 2,35 millió járművet adott el Földünk legnépesebb országában, miközben Amerikában csak 2,2 millió GM-termék fogyott. Ez 2009-hez képest 29 százalékos eladás-növekedésnek számít, szemben a hazai 6 százalékos értékhez képest, és a tendencia folytatódni látszik. A népszerűség egyik oka, hogy a helyi partner, a Shanghai Automobile Industry Corporation (SAIC) révén a GM kockázatosabb ötletek gyümölcseit is piacra merte dobni, így például nagyobb erőkkel lépett be a haszongépjárművek és a fiataloknak szánt különlegességek piacára is a helyi viszonyoknak megfelelő modellekkel.
A Jiefang 501 kisteherautó is GM termék
Így például a kínai Chevrolet – Európához hasonlóan – az igazán kedvező árú modelleket keresőket szolgálja ki, míg az Opel szerepét a Buick vette át, amely lépés annyira sikeresnek bizonyult, hogy az USA-ban is hasonlóan pozícionálja át a márkát a GM. Míg Amerikában szinte a gyártóóriás gerincét adják a nagyméretű teherautók és pick-up-ok, addig Kínában ez teljesen átfordult: mivel itt szerényebb az igény az óriási teherautók iránt, ezért egy másik partnerrel, a FAW-val (First Automobile Works) együtt hazai néven igazán kis teherautókat gyárt a GM – mint például a Jiefang 501.
A sikereknek köszönhetően a GM újabb külsős piacokra is nagy erővel fókuszál: legújabb terjeszkedésük kereszttüzében India és Latin-Amerika áll, amely piacok a várakozások szerint hamarosan a Kínaiéhoz hasonló mértékben robbannak majd.
A dobogó harmadik fokára néhány éven belül felköltözhet India
