Az alábbi cikkünk még egy korábbi holnapstruktúrából származik, így előfordulhatnak szerkesztési hiányosságok. Megértésüket köszönjük.

A dízelbotrány hullámai lassan lecsillapodnak, de ez nem jelenti azt, hogy a következményekkel nem kell szembenéznie a Volkswagen csoportnak. Az amerikai bíróság meghozta végső határozatát a kompenzációs programmal kapcsolatban, amely akár 4,3 billió forintnyi tőkét csalhat ki a konszern pénztárcájából.

A keddi végleges döntés értelmében a Volkswagen csoport 10,033 milliárd dolláros visszavásárlási programra kötelezett, valamint egy 4,7 milliárd dolláros programot kell indítania a károsanyag-kibocsátások csökkentése, valamint a nullemissziós járművek népszerűsítése érdekében. Utóbbi persze tekinthető egyszerű reklámbüdzsének is, de a 10 milliárd dolláros visszavásárlás már más tészta.

A program keretében ugyanis az érintett járműveket az adott típus botrány előtti árán kell visszavenni, valamint 5100 és 10000 dollár közötti kompenzációt kell fizetni melléjük. Ez pedig azt jelenti, hogy némelyik modellnek az újkori árát kell visszafizetnie, miközben a botrány miatt töredékáron válhat majd meg tőle – vagy meg sem válhat egyáltalán. Persze ezzel a lehetőséggel nem fog minden tulajdonos élni, és a visszavásárolt járművek is hasznosíthatóak, de a 10 milliárd dollár jó része aktív veszteségként érintheti a konszernt.

A VW csoport eddig 16,5 milliárd dollár kifizetésébe egyezett bele az esetlegesen felmerülő költségek és igények miatt, de ezzel még nem zárult le a történet, hiszen ha nem sikerül megoldást találni a háromliteres V6-os hasonló problémájára, a kétliteres egységek után újabb bírságáradat következhet.

Miközben Amerikában javában zajlik a jogorvoslat és a fogyasztók pártolása, nálunk egy állítólagosan jól működő javításon kívül jóformán semmi sem történt, ami elősegítené a vásárlóknak, hogy kiszálljanak az egészségre fokozottan káros dízel modellekből.