A Föld egyetlen női nevet viselő autómárkája e hónapban ünnepli 120. születésnapját. Egészen pontosan 1900. április 2-án hozta meg a döntést egy német vállalat, hogy az általa gyártott autókat Emil Jellinek (bécsi kereskedő és versenyautó-rajongó) tizenegy éves lánya után nevezi el. A cég neve akkoriban Daimler-Motoren-Gesellschaft, a kislány neve pedig Mercédès volt. A spanyol eredetű név jelentése kegyelem – napjainkban valószínűleg ennél agresszívabb, de legalább sportosabb nevet választanának egy induló autógyárnak. (Ha nem is márkanév, de gondoljunk csak Thor kalapácsára.)

Az első Mercedes az elegáns külsejű és fejlett technológiai megoldásokkal rendelkező 35 PS volt, és már az első komolyabb eseményen – az 1901-es nizzai versenyhéten – sok rajongót szerzett magának. Az 1902-es Párizsi Autószalonon ismerhette meg a nagyközönség a Mercedes márkanevet – 1926 óta pedig a Mercedes-Benz a hivatalos szóhasználat. Jellinek az édesanyja (aki Budapesten, Bettelheim Rozália néven született) révén egyébként magyar felmenőkkel is rendelkezik, és még az Osztrák-Magyar Monarchia nizzai főkonzulaként is tevékenykedett élete során. 1903-ban hivatalosan is megváltoztatta a nevét: 1918-as haláláig Emil Jellinek-Mercedes néven mutatkozhatott be.

Mercedes 35 PS

A Mercedes-Benz története sok fontos szálon kapcsolódik hölgyekhez: gondoljunk csak Bertha Benz első hosszútávú autózására, vagy a névadó Mercédès Jellinekre – ezek már Bettina Fetzer szavai, aki a Mercedes-Benz AG marketing igazgatója. 2015 óta fut a „She’s Mercedea” kezdeményezés, ami a szép számú női ügyféllel karöltve épít a márka szebbik nemhez fűződő viszonyára. Az egykori szlogen (Nem a mának, nem is a holnapnak – egyenesen a holnaputánnak építjük az autókat) ma is érvényes, hiszen „a Mercedes-Benz továbbra is lenyűgözően egyesíti a fenntarthatóságot a luxussal.”

Boldog születésnapot, Mercedes(-Benz)!